Youtube canlı yayınları, özelliğin Youtube’a entegre edildiği günden bu güne artarak ve gelişerek devam ediyor. Peki bu Youtube canlı yayını yapmak nasıl oluyor? Bunu herkes yapabiliyor mu? Nasıl yapılıyor?

Youtube canlı yayınını bir Gmail hesabına sahip olan herkes yapabilir. Eğer hesabınız yoksa Youtube canlı yayını yapmak için önce bir hesap açmanız gerekecek. Youtube de canlı yayın yapmanın birinci kuralı budur. Hemen ardından Youtube giriş yaparak bir kanal kurmamız gerekecektir. Youtube sizden bir cep telefonu numarası isteyerek kanalınızın aktivasyonunu sağlayacak ve artık Youtube canlı yayını yapabileceğiniz kanalınızı kurmuş olacaksınız.

Şimdi sırada Youtube canlı yayını için hangouts a girmek var, Youtubeden canlı yayın yapmak için google hesabımız ile plus.google.com dan giriş yapıyoruz. 

Buraya bir not düşelim: Youtube de canlı yayın yapmak veya 15 dakika üzerinde videolar yüklemek için bir telefonla ilişkilendirilmelidir yani diğer adı ile hesabınız doğrulanmalıdır.

Şimdi buraya kadar geldik ve herşey hazır!

Hangouts On Air penceremizden Youtube canlı yayınına geçmek için son hazırlıklarımızı yapıyoruz.

Ekranda yayın başlığını yazıyor ve eğer Youtube canlı yayınımıza konuklar alacaksak ikinci kısımda da onların Gmail adreslerinin girişini yaparak kendilerini Youtube canlı yayınımıza davet ediyoruz.

Hazırız, o zaman yayına başlıyoruz.

Yayın penceremizin üst kısmında bulunan YAYINI BAŞLAT butonuna tıklamamızın hemen ardından 10 saniyelik bir süre geçecek ve artık Youtube canlı yayınımız başlayacaktır. Bu andan sonra takipçilerinizle paylaşmak istedikleriniz ve siz kendi kanalınızda ve özgürsüzün demektir.

Bu aşamadan sonra yayını görmek için Youtube ana sayfasında bulunan kanalım sekmesinden etkinlikler menüsüne giderek canlı yayınınızı görebilirsiniz. Canlı yayın bittikten sonra video burada kayıtlı kalır ve canlı yayın sırasındaki link ile sonrasında oluşan videonun linki aynıdır. Youtube canlı yayınınızı bir başka sitede paylaşmak isterseniz, youtube canlı yayın videonuzun üzerine tıklayarak embed kodunu kopyalayabilirsiniz.

Aslında bu yazdıklarımız işin en kolay kısımlarıydı, asıl iş izleyicilerin sizi tercih etmeleri için iyi fikirler bulmak ve profesyonel bir çalışma ortamı kurmaktır.

Bu yazıyı okumaya geldiyseniz yakında bir Youtube canlı yayınınız var demektir,

Şimdiden bol izlenmeli videolar diliyoruz 🙂